Pro výrobní nebo opravárenské dílny je ve většině případech nezbytností strojní svěráky. Ty se vyrábějí v mnoha různých podobách, konstrukčních řešeních a velikostech.

  • Pro CNC strojní obrábění jsou nejvíce využívané strojní svěráky s hydraulickým nebo mechanickým posilovačem.
  • Extrémně rychlým upínáním disponují pneumatické svěráky nebo svěráky s vícenásobným upínáním. Tyto typy jsou určené pro velkou sériovou výrobu.
  • V provozovnách, ve kterých je požadavkem vysoká přesnost, najdeme většinou modulární svěráky.
  • Pro 4 a 5 osé CNC stroje jsou vhodným doplňkem samostředící svěráky. Samostředící svěrák umožní přesné a také rychlé upínání obrobků na CNC obráběcích strojích.

svěrák

Příruční svěráky bývají součástí každé dílny

Nejvíce využívané jsou bezesporu příruční svěráky. Ty nacházejí své uplatnění prakticky v každé dílně, ve které se pracuje s vrtačkou. Polotovar se do příručního svěráku jednoduše a rychle upne a je možné na něm bezpečně pracovat. Tento typ svěráku patří mezi mechanické strojní svěráky.

Přesné strojní svěráky

Jestliže je vyžadována přesná práce na bruskách, frézách, obráběcích strojích s numerickým zařízením nebo na obráběcích centrech, pak je zapotřebí přesný strojní svěrák. Přesné strojní svěráky jsou kaleny a broušeny.

  • Zajímavou variantou je duální samostředící svěrák, který dovolí upnutí dvou kusů obrobků na jeden svěrák.
  • Tím pádem se práce velice zefektivní.
    • Jednoduchou demontáží pevné středové části z něho vytvoříte klasický samostředící svěrák.

mechanický svěrák

Pod vrtačky, na lehké frézování nebo na okamžité přidržení obrobku, jsou vhodným řešením příruční dílenské svěráky s trapézovým šroubem. Pro uchycení kulatiny slouží typy s prismatickou čelistí. Dalším typem je příruční svěrák s točnicí.
Možností je celá řada a každý řemeslník nebo výrobní dílna si může tedy vybrat to pravé.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup