O Balatonu se můžete dočíst ve Wikipedii pouze strohá data, že jde o největší sladkovodní jezero ve středu Evropy, a že Maďaři jsou na něj nesmírně hrdí a považují jej za své „moře“. Na první pohled se může zdát, že je to něco podobného, jako přehrada Lipno, a že se tu můžete koupat a provozovat vodní sporty. Někteří lidé dokonce neshledávají žádný důvod k tomu navštívit právě vzdálený Balaton, a raději zamíří na Orlickou přehradu nebo na Slapy, kde si můžete v kempu pronajmout šlapadla, anebo tu provozovat windsurfing a jachting.

jachting na Balatonu

My bychom vás však chtěli pozvat k Balatonu z jiného důvodu, a sice kvůli prostředí. To vám tu učaruje na první pohled a s ním se nemůže srovnávat zdaleka ani Orlík, ani Slapy nebo Lipno. Jde totiž o bývalou vulkanickou oblast, velmi bohatou na minerály a úrodnou půdu. Balaton nejlepší pláže není tedy jediný důvod k tamnímu pobytu a prozíraví lidé, zejména ti, co to tu dobře znají, navštěvují obří sladkovodní jezero kvůli dostupnosti ovoce a zeleniny ve vynikající kvalitě. Maďarsko je zemí opravdových gurmánů a milovníků zdravé výživy a Balaton to ještě svou výjimečností korunuje.

krása Balatonu

Co vás na Balatonu určitě bude bavit, je tamní slunce. Bývá velmi intenzivní a délka slunečního svitu je tu v letních měsících výrazně větší, než u nás. Chcete-li pochytat bronz a vitamín D, tohle je to pravé místo. Ubytování tu zajišťují hotely, penziony a kempy, v podstatě po celém obvodu jezera a nemůžete se tu přehmátnout, ať už si vyberete jakýkoli region, městečko či obec. Logické ovšem je, že vyhledáváte-li více klidu a soukromí, naleznete jej v malých vesničkách s lidovou architekturou.

A kdy se k Balatonu vydat? Za socialismu to bývala typická dovolenková destinace v červenci a v srpnu, a to platí v podstatě dodnes. O prázdninách je tu ale mnoho rekreantů a chcete-li si tu užít slunce a teplé vody na koupání na poloprázdných plážích, vydejte se sem v polovině června nebo na přelomu srpna a září.