3D tiskárny se stávají stále dostupnější, nyní je možné zakoupit základní model již od 10 000 korun. Ještě donedávna byl 3D tisk využíván primárně v lékařství, automobilovém průmyslu, či designu. Není se čemu divit, že jejich stále příznivější cena zapříčinila i větší četnost v českých domácnostech. 3D tiskárnu je možné pořídit za cenu, která je srovnatelná s kvalitnější laserovou tiskárnou. Pro řadu lidí se tak stává stále dostupnější. Najde ale využití i v běžných domácnostech a jak vybrat 3D tiskárnu?

3d tisk

3D tisk je proces, při kterém je digitální model převeden do reálného trojrozměrného objektu stejné velikosti. Je zde využívána tzv. aditivní technologie, kdy jsou jednotlivé vrstvy materiálu vrstveny na sebe. Jedná se tak o jakýsi opak CNC obrábění, kdy je jeden celiství kus postupně opracováván až do tíženého tvaru. Krom 3D tiskáren jsou dnes v nabídce i tzv. 3D scennery, které dokáží trojrozměrný objekt naskenovat a vytvořit z něj věrohodnou digitální předlohu.

Mnoho lidí se mylně domnívá, že se jedná o technologie vynalezenou v posledních letech. Jen málokdo přitom tuší, že počátky 3D tisku spadají již do druhé poloviny 20. století. 3D tiskárny jsou dnes nenahraditelnou součástí mnoha odvětví a jistě jste o jejich existenci alespoň zaslechli.

3d tiskárna

Náročnost 3D tisku

Samotný tisk výrobku je z hlediska technické stránky poměrně náročný. V případě, kdy nejste majiteli tiskárny společně s 3D scannerem, je zapotřebí nejprve vytvořit digitální 3D model v některém z počítačových programů, který funkci 3D modelování podporuje. Velmi oblíbeným programem je například CAD, Rhinoceros 3D nebo třeba Cinema 4D. S rozmachem 3D tiskáren se však začínají objevovat i tzv. 3D tržiště, kde je možné si zdarma stáhnout či zakoupit nespočet již vytvořených 3D objektů. U objektu už pak stačí vybrat požadovaný druh materiálu a spustit tiskárnu.