Mariánský příkop je nejhlubší místo na Zemi. Tento nevyvratitelný fakt potvrdí měřicí přístroje velmi přesně a nenajde se snad nikdo, kdo by o tomto jasném argumentu pochyboval. Hloubka Mariánského příkopu činí úctyhodných (téměř) jedenáct kilometrů pod mořskou hladinou. Na silnici jde o vzdálenost směšnou, ale jízda autem nebo na kole po rovině je nesrovnatelná s hloubkou ponoru jakéhokoli hmotného tělesa. S vzrůstající hlubinou totiž roste i hydrostatický tlak a ten je v hloubce jedenácti kilometrů tak nepředstavitelný, že je skutečně neuvěřitelné, že se někomu vůbec podařilo ve vzduchem naplněné lodi (ponorce) něco takového.

dívka pod hladinou

Poprvé se na dno Mariánského příkopu ponořili dva muži Jacques Piccard a Don Walsh. Stalo se to v lednu roku 1960 a muselo uběhnout dalších 52 let, aby se do těchto míst podíval člověk. Je zvláštní, že se o to nepokusil nikdo dříve, možná z finančních důvodů a také z osobních. Byli byste například i vy ochotni ponořit se do takové hloubky s rizikem okamžité smrti, kdyby se na batyskafu přihodila jakákoli závažnější porucha?

přístroj v ponorce

Kdo byl třetím mužem na dně Mariánského příkopu

Už víte, kdo se jako třetí ponořil na nejhlubší místo na zeměkouli? Nebudeme vás napínat, byl to známý filmový režisér jednoho z nejpůsobivějších milostných dramat všech dob, hraného příběhu Kate Winslet a Leonarda di Capria, kteří poskytli lidem věrný obraz toho, jak vypadá opravdové lidské hrdinství v porovnání s falešnou maskou přetvářky nadřazené lidské smetánky. Film Titanic neměl do té doby v dějinách kinematografie obdoby a shodou okolností se také jedná o prostředí, které zasáhlo do lidských osudů v temných hlubinách, sice pouhých necelých čtyř kilometrů pod mořskou hladinou, což je jen zhruba třetina ponoru do Mariánského příkopu, ale stále jde o prostředí, kam se jen tak někdo v ponorce neodváží.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup