Zuby potřebujeme celý život, tak proč mnoho lidí péči o ně zanedbává? Výmluv můžeme mít hned několik, sami však za pár let poznáme, že jsme byli možná tak trochu proti sobě. Správná péče o zuby i celou ústní dutina nám může v pokročilejším věku ušetřit nejednu bolestivou proceduru u zubaře.

zubní ordinace

Už jako malí jsme se zubní ordinace báli a chodili tam povětšinou jen za přítomnosti jednoho s rodičů. S přibývajícím věkem však strach ze zubařů a sterilního prostředí přetrvává. Mnoho lidí tak pravidelní zubní prohlídky zanedbává a domácí péči o zubní dutinu nevěnují tolik času, kolik by si zasloužila. Výsledkem pak může být stále se zhoršující kvalita zubní skloviny, která dříve či později bude potřebovat odbornou péči.

Krom pravidelné návštěvy zubního lékaře, je dobré do své rutiny v péči o zubní sklovinu zahrnou i pravidelné návštěvy zubní hygieny. Ty jsou pomyslnou třešničkou na dortu v boji za zdravější a krásnější úsměv. Návštěva dentálního hygienisty se doporučuje jako u zubaře alespoň jednou za půl roku. Jedná se o placené zubní ošetření, které není hrazeno z veřejného zdravotnictví. I z tohoto důvodu se mnoho lidí návštěvě dentální hygieny vyhýbá. Přičemž jedno takové ošetření se pohybuje kolem 1 000 korun, což rozhodně váš rodinný rozpočet nijak nezruinuje.

dentální hygiena

Pravidelné návštěvy zubních specialistů jdou ruku v ruce se správnou domácí péčí. Jen zubní pasta a kartáček povětšinou nestačí. I když to je mnohdy maximální nutné zlo, které řada lidí ráno a večer při péči o zubní chrup absolvuje. Při péči o zuby je zapotřebí myslet i na mezizubní prostory, kde se povětšinou usazuje nejvíce nečistot. Tyto místa jsou ovšem běžným manuálním kartáčkem obtížně přístupná. Je proto zapotřebí použít speciální mezizubní kartáčky, či zubní niť, které odstraní nečistoty i zubní plak ze špatně přístupných míst.