Další věcí samozřejmě je, že těstovin je více druhů a nejspíš právem se Čína může hlásit k těstovinám z rýže. Jiná věc ale nastává u těstovin z pšeničné mouky. Pšenici používáme asi 10 tisíc let, ale Čína rozhodně nebyla místem, kde by byla hojně rozšířená. Původně se z drcené pšenice dělaly placky na horkých kamenech, které by se nejspíš daly přirovnat k italské placce zvané „focacca“. Ale první dochovaný záznam o těstovinách z pšeničné mouky je z pátého století před našim letopočtem a jde záznam v aramejštině o těstovinách vařených ve vodě v Jeruzalémě. To ovšem nemusí být místo, kde těstoviny vznikly.

Další stopa je v záznamech od Aristofanese žijícím ve 4 století před n.l. a od Horace žijícího v prvním století před n.l. Oba popisují pokrmy laganon v řečtině a laganum v latině. Je to směs vody a mouky zpracované do těsta, které se vytáhlo a rozkrájelo na proužky. V etruské hrobce v Cerveteri je z období 4. století před n.l. zobrazen váleček a řezací kolečko. Stopy po těstovinách jsou dokonce i v prastaré kuchařce z 9. století, která popisuje něco, co by mohly být makarony, které se podávaly s čočkou.

těstoviny v

Samozřejmě, že nejvíce se snaží si přivlastnit těstoviny Italové, ale podle dochovaných záznamů první těstoviny do Itálie dorazily v době, kdy byla Sicílie dobita arabskými vojsky a sušené těstoviny byly dodávkou bezpečného jídla pro armádu.

Díky obchodu se potom zřejmě těstoviny rozšířily postupně do celého světa. O prvních opravdových těstovinách, jak je známe dnes, se historické dokumenty zmiňují až kolem roku 1500 a když v 16. století byly do Evropy dovezeny první rajčata, bylo vyhráno. 17. století už bylo érou těstovin, potraviny, která byla levná a snadno se skladovala a převážela.

těstoviny v1

Dnes má své těstoviny mnoho evropských zemí. Jednou z nich je i Maďarsko. Těm chutnají hlavně vaječné těstoviny a v jejich výroba už má svoji tradici. Tenké i široké nudle a spousta dalších druhů maďarských těstovin jsou i dobrým vývozním artiklem, a i u nás si je můžete zakoupit v e-shopech, které se věnují prodeji maďarských potravin.