Minerál je pevná látka v přírodě s definovaným chemickým složením a strukturou. Může se vyskytovat v různých formách, jako jsou krystaly, zrnka nebo horniny.
Ve světě šperků i ve starožitnictví se jako minerál označují kameny, které nemají tak velkou hodnotu a vyskytují se v přírodě v poměrně hojném počtu.

Znát můžete například růženín, citrín, akvamarín, šungit nebo třeba tygří oko.
Drahý kámen je specifický typ minerálu nebo organického materiálu, který se používá ve šperkařství nebo je považován za cenný kvůli svým estetickým, historickým nebo investičním hodnotám.

Drahé kameny jsou obvykle minerály, ale může se například jednat také o perly či korály. Hodnotí se podle různých kritérií, jako je barva, čistota, lesk a řez. Patří sem například diamant, rubín, safír či smaragd.

minerál

Co ovlivňuje barvu kamenů?

Minerály mají různé barvy kvůli různým minerálním příměsím nebo chemickým složením, která ovlivňují absorpci a odraz světla v jejich struktuře.

Například růženín je odrůda křemene s charakteristickou růžovou barvou způsobenou přítomností titanu, železa nebo manganu. Modrou barvu akvamarínu má na svědomí železo – čím více ho je, tím je modrá intenzivnější. U opálu ovlivňují jeho vzhled mikroskopické kuličky křemene, které lomí světlo a vytvářejí různé odstíny a barvy.

Čirý křišťál je tvořen čistým křemenem nebo oxidem křemičitým bez příměsí nebo nečistot, které by ovlivňovaly jeho optické vlastnosti. Tatočistota umožňuje, aby světlo prošlo křišťálem bez ztráty intenzity nebo rozptýlení, což vede k jeho průhlednému a čirému vzhledu.

Vzácnější diamant je jedním z nejznámějších a nejcennějších drahých kamenů a je tvořen čistým krystalickým uhlíkem.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup