Z lidí žijících v jeskyních se lidstvo vyvinulo a upravilo si své okolí dle svých potřeb. Nyní si cokoliv, co potřebujeme, koupíme v jakémkoliv obchodě za rohem, bydlíme v ohromných domech a dennodenně dojíždíme autem do práce. Avšak tento náš způsob života má negativní dopad na naši planetu. Je proto důležité se začít vůči přírodě chovat šetrně.

LED žárovky se vyplatí

Během různých etap v lidské historii se používalo různé osvětlení. Dříve si museli vystačit s ohněm, dnes již máme žárovky. Žárovek existuje mnoho typů. Jedním z nich jsou právě LED žárovky. Momentálně se jedná o ten nejvyspělejší typ žárovek a je prokázáno, že při stejném výkonu spotřebují 7krát menší množství energie a 4krát méně peněz nežli obyčejné. Jejich používáním budete šetřit energii a celkově i vlastní peníze.

spora_energie

Teplo se dá lépe udržet

Teplo všichni potřebujeme a někde ho musíme získávat. Avšak existuje varianta, kdy ho nebudete muset čerpat tolik. Ekologie se dá zapojit i v samotném stavebnictví. Pokud si necháte svůj dům zateplit, budete si ve svém domě mnohem déle udržovat teplo, aniž byste museli platit za zdroj tepla, ať už se jedná o elektřinu z elektráren, či o nějaký jiný, vlastní zdroj.
Toto zateplení se netýká pouze novostaveb. Zateplit se dá jakýkoliv dům. Je to sice trochu nákladnější, s tím vám však může pomoci krátkodobá půjčka. Sice ji budete muset splácet, ale za pár let se vám vaše investice vrátí ve formě ušetřených peněz za topení a poté budete dál jen šetřit.

ekologie

I spotřebiče umí být ekologické

Někteří tvrdí, že spotřebiče, jako jsou pračka či lednička, jsou velice neekologické. Je pravda, že tato zařízení jsou ekologickou zátěží, avšak mohou být menší. Mnoho výrobců praček i myček v dnešní době nabízí speciální ekologické programy, které sice trvají trochu déle, ale celkově spotřebují méně vody a energie. Díky menší spotřebě budete i vy méně platit.

Nezapomínejte na recyklaci

Význam recyklace je ohromný a je proto důležité se soustředit i na ni. Třídění odpadu je základ, avšak i na tom se dá trochu ušetřit, například nákupem skleněných lahví místo těch plastových. Mnoho různých firem a prodejců se začíná přiklánět k volbě skleněných lahví, které bude možné vracet a dostat za ně zpět zálohu. Budete tím šetřit materiál, přírodu a ušetříte i za nákup vašich oblíbených limonád bez strachu o to, kolik odpadu tím vyprodukujete.