Agatha Christie Mallowanová se narodila 15. září 1890 v jižní Anglii. V šestnácti letech odjela do Francie, kde objevila nejprve svůj hudební talent a následně i ten literární. Na Štědrý den roku 1914 se provdala za svého prvního muže, důstojníka Archibalda Christieho. S ním měla dceru Rosalind, která se narodila rok po skončení války. Manželství skončilo rozvodem. V roce 1926 se po Agathě slehla na jedenáct dní zem. Existuje hned několik vysvětlení tohoto záhadného zmizení, přičemž jako nejpravděpodobnější se jeví tato verze.
agatha christie
Agatha se po rozvodu a smrti matky ocitla v hluboké depresi, vybourala se v autě, pravděpodobně ztratila na krátký čas paměť a žila pod jiným jménem. Identifikovat ji musel až bývalý manžel, který s ní poté navštívil odborné lékaře. Sama Agatha později o svém zmizení nikdy nemluvila.  Roku 1928 poznala na cestách svého druhého manžela Maxe Mallowana.
socha muže a ženy
Slavný detektiv se zrodil v lékarně!
Během první světové války pracovala Agatha Christie ve výdejně léků a zde se během jednoho poklidného odpoledne rozhodla vyhrát sázku nad svou sestrou, že napíše vlastní detektivku. Lámala si hlavu, jak by měl vypadat její detektiv, když tu ji napadlo, že by jím mohl být uprchlý policejní důstojník v penzi, původem z Belgie. Kromě toho, že bude vždy spoléhat na své šedé buňky mozkové, bude také velmi pořádkumilovným puntičkářem. Postavou malý mužík dostal velkolepé jméno: Hercule Poirot. Vznikla tak kniha Záhadná událost ve styleském sídle. V prvním i druhém nakladatelství ji rovnou odmítli a ze třetího se neozvali. Mezitím skončila válka, Agathě se vrátil manžel a ona čekala jejich dceru. Na své spisovatelské ambice zcela zapomněla, když se náhle ozvali z toho třetího nakladatelství, že po určitých úpravách ji knihu vydají!
Manžel odchází, úspěch přichází!
Za první knihu dostala mizerný honorář, pouhých 25 liber, za druhou padesát. Pak ale přišly jedny noviny se skvělou nabídkou, že zaplatí za seriálová práva 500 liber. Štěstí však netrvalo dlouho, manžel se zamiloval do jiné ženy a požádal o rozvod. Agatha byla zničena a celý rok doufala, že se Archie vrátí. Rozhodla se pro cestování, dceru přenechala sestře a šla si objednat jízdenku do Orient – expresu.
zvětšení otisku
Max Mallowan byl asistentem u archeologických vykopávek v Uru. Kdosi ho oslovil, aby provedl mladou ženu po pamětihodnostech země. Během svého putování málem přišli o život, nakonec však jejich dobrodružství skončilo svatbou, ze které měla Agatha velké obavy. Agatha se nikdy nepovažovala za spisovatelku, spíš za ctihodnou manželku, která jen tak bokem píše a píše. V roce 1971 získala titul Dáma britského impéria. Zemřela v roce 1976.

4.5/5 - (6 votes)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup